1. Czy wyjazd nad morze jest wskazany u osoby chorej na tarczycę?

       Powszechnie uważa się, że wyjazd nad morze jest korzystny dla naszych tarczyc. Przekonanie to wynika z faktu, że woda morska zawiera w dużych ilościach jod, który jest podstawowym pierwiastkiem dla syntezy hormonów tarczycy. Niemniej jednak wyniki przeprowadzonych badań dowodzą, że życie w rejonach nadmorskich nie chroni przed niedoborem jodu.
  Ilość jodu występującego w środowisku naturalnym jest po prostu za mała, nawet nad morzem, żeby wystarczyła do prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
  Dlatego tak istotna dla zdrowia społeczeństwa jest profilaktyka jodowa. W Polsce jest ona prowadzona w oparciu o jodowanie soli kuchennej, ktore ma zapewnić spożywanie należnej ilość jodu.
  Zatem wyjazd nad morze, w sposób istotny nie wpłynie na funkcjonowanie tarczycy zarówno u osób zdrowych, jak i chorych.
   
 2. Czy spożywanie skorupek jaj kurzych może pomóc w leczeniu osteoporozy?

       Wiele osób zbiera skorupki kurzych jaj, przygotowuje je w specjalny sposób oraz spożywa, uważając, że jest to najlepsze, bo naturalne, źródło wapnia dla organizmu. Skorupki jaj często spożywają osoby chore na osteoporozę. Podawanie wapnia i witaminy D stanowi kluczowe postępowanie w leczeniu osteoporozy, niemniej jednak bardzo ważne jest ścisłe określenie dawek tych leków. W warunkach domowych niemożliwe jest określenie ilości wapnia jaka zawarta jest w skorupach, a nadmiar spożywanego wapnia może być niebezpieczny.
   
 3. Czy witaminę D przyjmuje się tylko zimą?

       Osoby przyjmujące witaminę D często odstawiają lek w miesiącach letnich, zakładając, że w tym okresie wytworzy się wystarczająca ilość witaminy w skórze. Może to być prawda, ale muszą być spełnione jeszcze inne warunki. Skóra musi być eksponowana na słońce oraz ekspozycja musi wystąpić w bezchmurny dzień ponieważ chmury zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe typu B. Należy także pamiętać, że stosowanie filtrów chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym osłabia lub całkowicie blokuje syntezę witaminy D w skórze. Wytwarzanie witaminy D jest także obniżone u osób starszych.
       Niedobór witaminy D ma charakter ogólnoświatowy i dotyka ponad 2 miliardy ludzi. Występuje nawet u osób, które żyją na terenach silnie nasłonecznionych (np. Floryda). Nie powinno się zatem odstawiać suplementacji witaminy D latem, gdyż prawdopodobna dodatkowa ilość witaminy D wytworzona w skórze nie spowoduje zatrucia. Organizm potrafi się obronić przed nadmiarem wytworzonej w skórze witaminy D. Będzie ona magazynwana przez organizm w nieaktywne związki, które będą wykorzystywane zimą.
   
blue man
TWÓJ ENDOKRYNOLOG - Dr n. med. Arkadiusz Zygmunt  Copyright 2010. All rights reserved.  |  www.twojendokrynolog.pl   site by cvmdesign